
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 15A, 35V V(RRM), Silicon, TO-262AA, PLASTIC, MODIFIED TO-262, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | International Rectifier ( Infineon ) |
| Parts packaging code | TO-262AA |
| package instruction | R-PSIP-T3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | CATHODE |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.73 V |
| JEDEC-95 code | TO-262AA |
| JESD-30 code | R-PSIP-T3 |
| JESD-609 code | e3 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 1060 A |
| Number of components | 2 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 15 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 35 V |
| surface mount | NO |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal surface | MATTE TIN OVER NICKEL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |

| MBR2535CT-1PBF | MBRB2545CTTRR | MBRB2535CTTRLPBF | MBRB2535CTTRL | MBRB2535CTTRRPBF | MBRB2545CTTRLPBF | MBR2545CT-1PBF | MBRB2535CTTRR | MBRB2545CTTRL | MBRB2545CTPBF | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 15A, 35V V(RRM), Silicon, TO-262AA, PLASTIC, MODIFIED TO-262, 3 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 15A, 45V V(RRM), Silicon, PLASTIC, SMD-220, D2PAK-3 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 15A, 35V V(RRM), Silicon, PLASTIC, SMD-220, D2PAK-3 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 15A, 35V V(RRM), Silicon, PLASTIC, SMD-220, D2PAK-3 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 15A, 35V V(RRM), Silicon, PLASTIC, SMD-220, D2PAK-3 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 15A, 45V V(RRM), Silicon, PLASTIC, SMD-220, D2PAK-3 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 15A, 45V V(RRM), Silicon, TO-262AA, PLASTIC, MODIFIED TO-262, 3 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 15A, 35V V(RRM), Silicon, PLASTIC, SMD-220, D2PAK-3 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 15A, 45V V(RRM), Silicon, PLASTIC, SMD-220, D2PAK-3 | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 15A, 45V V(RRM), Silicon, PLASTIC, SMD-220, D2PAK-3 |
| Is it Rohs certified? | conform to | incompatible | conform to | incompatible | conform to | conform to | conform to | incompatible | incompatible | conform to |
| Parts packaging code | TO-262AA | TO-263 | TO-263 | TO-263 | TO-263 | TO-263 | TO-262AA | TO-263 | TO-263 | TO-263 |
| package instruction | R-PSIP-T3 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | PLASTIC, MODIFIED TO-262, 3 PIN | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY | FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY | FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY | FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY | FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY | FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY | FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY | FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY | FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY | FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY |
| application | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.73 V | 0.73 V | 0.73 V | 0.73 V | 0.73 V | 0.73 V | 0.73 V | 0.73 V | 0.73 V | 0.73 V |
| JESD-30 code | R-PSIP-T3 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSIP-T3 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 |
| JESD-609 code | e3 | e0 | e3 | e0 | e3 | e3 | e3 | e0 | e0 | e3 |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 1060 A | 1060 A | 1060 A | 1060 A | 1060 A | 1060 A | 1060 A | 1060 A | 1060 A | 1060 A |
| Number of components | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Phase | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Maximum output current | 15 A | 15 A | 15 A | 15 A | 15 A | 15 A | 15 A | 15 A | 15 A | 15 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 35 V | 45 V | 35 V | 35 V | 35 V | 45 V | 45 V | 35 V | 45 V | 45 V |
| surface mount | NO | YES | YES | YES | YES | YES | NO | YES | YES | YES |
| technology | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| Terminal surface | MATTE TIN OVER NICKEL | Tin/Lead (Sn/Pb) | MATTE TIN OVER NICKEL | Tin/Lead (Sn/Pb) | MATTE TIN OVER NICKEL | MATTE TIN OVER NICKEL | MATTE TIN OVER NICKEL | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | MATTE TIN OVER NICKEL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maker | International Rectifier ( Infineon ) | - | International Rectifier ( Infineon ) | International Rectifier ( Infineon ) | International Rectifier ( Infineon ) | International Rectifier ( Infineon ) | International Rectifier ( Infineon ) | International Rectifier ( Infineon ) | International Rectifier ( Infineon ) | International Rectifier ( Infineon ) |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | - | 260 | 225 | 260 | 260 | 260 | 225 | 225 | 260 |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 | - | 30 | 30 | 30 | 30 | 40 | 30 | 30 | 30 |