
QUAD LINE DRIVER, PDSO14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Differential output | NO |
| Number of drives | 4 |
| Input properties | GATED |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | EIA-232-E; V.28 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 10.2 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Nominal negative supply voltage | -12 V |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2 mm |
| Maximum supply voltage | 15 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 12 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 3500 ns |
| width | 5.3 mm |
| SN75C188NS | SN75C188DBLE-00 | SN75C188NSE4 | SN75C188N-00 | SN75C188N-10 | SN75C188DB-00 | SN75C188D-00 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | QUAD LINE DRIVER, PDSO14 | LINE DRIVER, PDSO14 | QUAD LINE DRIVER, PDSO14 | LINE DRIVER, PDIP14 | LINE DRIVER, PDIP14 | LINE DRIVER, PDSO14 | LINE DRIVER, PDSO14 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, | SSOP, | SOP, | DIP, | DIP, | SSOP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | compliant | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Differential output | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Number of drives | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Input properties | GATED | GATED | GATED | GATED | GATED | GATED | GATED |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER | LINE DRIVER | LINE DRIVER | LINE DRIVER | LINE DRIVER | LINE DRIVER | LINE DRIVER |
| Interface standards | EIA-232-E; V.28 | EIA-232-D | EIA-232-E; V.28 | EIA-232-D | EIA-232-D | EIA-232-D | EIA-232-D |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDIP-T14 | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 |
| length | 10.2 mm | 6.2 mm | 10.2 mm | 19.305 mm | 19.305 mm | 6.2 mm | 8.65 mm |
| Nominal negative supply voltage | -12 V | -12 V | -12 V | -12 V | -12 V | -12 V | -12 V |
| Number of functions | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SSOP | SOP | DIP | DIP | SSOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 2 mm | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO | YES | YES |
| technology | BIMOS | BIMOS | BIMOS | BIMOS | BIMOS | BIMOS | BIMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 0.65 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| maximum transmission delay | 3500 ns | 3500 ns | 3500 ns | 3500 ns | 3500 ns | 3500 ns | 3500 ns |
| width | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 5.3 mm | 3.9 mm |
| Other features | - | 1 SINGLE INPUT DRIVER | - | 1 SINGLE INPUT DRIVER | 1 SINGLE INPUT DRIVER | 1 SINGLE INPUT DRIVER | 1 SINGLE INPUT DRIVER |
| Output characteristics | - | TOTEM-POLE | - | TOTEM-POLE | TOTEM-POLE | TOTEM-POLE | TOTEM-POLE |
| Output polarity | - | INVERTED | - | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED |
| Maximum slew rate | - | 0.16 mA | - | 0.16 mA | 0.16 mA | 0.16 mA | 0.16 mA |