
Audio Amplifier, 0.04W, 2 Channel(s), 1 Func, Bipolar, PDSO16, SSOP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ROHM Semiconductor |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SSOP-16 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Nominal bandwidth | 20 kHz |
| Commercial integrated circuit types | AUDIO AMPLIFIER |
| Gain | 3.74 dB |
| harmonic distortion | 0.03% |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e3/e2 |
| length | 6.6 mm |
| Number of channels | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Nominal output power | 0.04 W |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.25,32 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| Maximum slew rate | 18 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | TIN/TIN COPPER |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 |
| width | 4.4 mm |




