ALS SERIES, 10-BIT ADDRESS COMPARATOR, PQCC20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | QCCJ, LDCC20,.4SQ |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| series | ALS |
| JESD-30 code | S-PQCC-J20 |
| length | 8.9662 mm |
| Logic integrated circuit type | ADDRESS COMPARATOR |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC20,.4SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| propagation delay (tpd) | 12 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 8.9662 mm |
| SN74ALS6311FN | SN74ALS6310N | SN74ALS6310FN | SN74ALS6311DWR | SN74ALS6311N | SN74ALS6310DWR | SN74ALS6310DW | SN74ALS6311DW | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | ALS SERIES, 10-BIT ADDRESS COMPARATOR, PQCC20 | ALS SERIES, 10-BIT ADDRESS COMPARATOR, PDIP20 | ALS SERIES, 10-BIT ADDRESS COMPARATOR, PQCC20 | ALS SERIES, 10-BIT ADDRESS COMPARATOR, PDSO20 | ALS SERIES, 10-BIT ADDRESS COMPARATOR, PDIP20 | ALS SERIES, 10-BIT ADDRESS COMPARATOR, PDSO20 | ALS SERIES, 10-BIT ADDRESS COMPARATOR, PDSO20 | ALS SERIES, 10-BIT ADDRESS COMPARATOR, PDSO20 |
| package instruction | QCCJ, LDCC20,.4SQ | DIP, DIP20,.3 | QCCJ, LDCC20,.4SQ | SOP, SOP20,.4 | DIP, DIP20,.3 | SOP, | SOP, SOP20,.4 | SOP, SOP20,.4 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | unknown | not_compliant | not_compliant |
| series | ALS | ALS | ALS | ALS | ALS | ALS | ALS | ALS |
| JESD-30 code | S-PQCC-J20 | R-PDIP-T20 | S-PQCC-J20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| length | 8.9662 mm | 24.325 mm | 8.9662 mm | 12.8 mm | 24.325 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 12.8 mm |
| Logic integrated circuit type | ADDRESS COMPARATOR | ADDRESS COMPARATOR | ADDRESS COMPARATOR | ADDRESS COMPARATOR | ADDRESS COMPARATOR | ADDRESS COMPARATOR | ADDRESS COMPARATOR | ADDRESS COMPARATOR |
| Number of digits | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ | DIP | QCCJ | SOP | DIP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 12 ns | 18 ns | 18 ns | 12 ns | 12 ns | 18 ns | 18 ns | 12 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm | 5.08 mm | 4.57 mm | 2.65 mm | 5.08 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | YES | YES | NO | YES | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | J BEND | THROUGH-HOLE | J BEND | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 8.9662 mm | 7.62 mm | 8.9662 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | - | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Encapsulate equivalent code | LDCC20,.4SQ | DIP20,.3 | LDCC20,.4SQ | SOP20,.4 | DIP20,.3 | - | SOP20,.4 | SOP20,.4 |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |