2.5 A, 40 V, SILICON, RECTIFIER DIODE
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Central Semiconductor |
| Parts packaging code | SOT-223 |
| package instruction | SOT-223, 4 PIN |
| Contacts | 4 |
| Reach Compliance Code | compli |
| application | POWER |
| Minimum breakdown voltage | 40 V |
| Shell connection | CATHODE |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.55 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 75 A |
| Number of components | 2 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 2.5 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 40 V |
| Maximum reverse current | 3000 µA |
| Reverse test voltage | 40 V |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
