
1 ELEMENT, 1 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ALLIED [Allied Electronics] |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| DC Resistance | 0.09 Ω |
| Nominal inductance(L) | 1 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 50 |
| Maximum rated current | 0.92 A |
| self resonant frequency | 157 MHz |
| Shape/Size Description | TUBULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal location | AXIAL |
| Terminal shape | WIRE |
| Test frequency | 25.2 MHz |
| Tolerance | 10% |