Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, PDSO4, SOT-223, 4 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | DALLAS |
| package instruction | SOT-223, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Adjustable threshold | NO |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 |
| length | 6.5 mm |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.8 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.3 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.5 mm |
| DS1233BZ-10 | DS1233BZ-10N | DS1233BZ-15 | DS1233B-15N | DS1233B-15 | DS1233B-10N | DS1233B-10 | DS1233BZ-15N | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, PDSO4, SOT-223, 4 PIN | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, PDSO4, | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, PDSO4, | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, PBCY3, | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, PBCY3, | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, PBCY3, | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, PBCY3, | Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, PDSO4, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Adjustable threshold | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | O-PBCY-W3 | O-PBCY-W3 | O-PBCY-W3 | O-PBCY-W3 | R-PDSO-G4 |
| Number of channels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO | NO | NO | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | DUAL |
| Maker | DALLAS | DALLAS | - | DALLAS | DALLAS | DALLAS | DALLAS | DALLAS |