Smart/Normal 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, Yellow, 6mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | ROHM Semiconductor |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color | YELLOW |
| color@wavelength | Yellow |
| Configuration | COMMON ANODE, 2 DIGITS |
| Display height | 6 mm |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Maximum forward voltage | 2.8 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of characters | 2 |
| Number of functions | 2 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Optoelectronic device types | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY |
| peak wavelength | 585 nm |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |

| LB-202-YD | LB-202-DD | LB-202DN | LB-202-DN | LB-202-MD | LB-202-MN | LB-202-VD | LB-202-VN | LB-202-YN | LB-202YN | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Smart/Normal 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, Yellow, 6mm | Smart/Normal 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, Orange, 6mm | 7 SEG NUMERIC DISPLAY, ORANGE, 6 mm | Smart/Normal 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, Orange, 6mm | Smart/Normal 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, Green, 6mm | Smart/Normal 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, Green, 6mm | Smart/Normal 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, Red, 6mm | Smart/Normal 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, Red, 6mm | Smart/Normal 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, Yellow, 6mm | 7 SEG NUMERIC DISPLAY, YELLOW, 6 mm |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | unknown | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | unknown |
| color | YELLOW | ORANGE | ORANGE | ORANGE | GREEN | GREEN | RED | RED | YELLOW | YELLOW |
| Configuration | COMMON ANODE, 2 DIGITS | COMMON ANODE, 2 DIGITS | COMMON CATHODE, 2 DIGITS | COMMON CATHODE, 2 DIGITS | COMMON ANODE, 2 DIGITS | COMMON CATHODE, 2 DIGITS | COMMON ANODE, 2 DIGITS | COMMON CATHODE, 2 DIGITS | COMMON CATHODE, 2 DIGITS | COMMON CATHODE, 2 DIGITS |
| Display height | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm | 6 mm |
| Maximum forward current | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Optoelectronic device types | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - |
| color@wavelength | Yellow | Orange | - | Orange | Green | Green | Red | Red | Yellow | Yellow |
| Maximum forward voltage | 2.8 V | 2.8 V | - | 2.8 V | 2.8 V | 2.8 V | 2.8 V | 2.8 V | 2.8 V | 2.8 V |
| JESD-609 code | e0 | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | - |
| Number of characters | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| peak wavelength | 585 nm | 610 nm | - | 610 nm | 563 nm | 563 nm | 650 nm | 650 nm | 585 nm | 585 nm |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |