TRANSISTOR 3000 mA, 60 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, BIP General Purpose Small Signal
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NXP |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | COLLECTOR |
| Maximum collector current (IC) | 3 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 60 V |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 40 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Polarity/channel type | PNP |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 7 MHz |
| Maximum off time (toff) | 3000 ns |
| Maximum opening time (tons) | 1000 ns |
| BDS204-T | BDS78 | BDS78-T | BDS202-T | BDS202 | BDS204 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | TRANSISTOR 3000 mA, 60 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, BIP General Purpose Small Signal | TRANSISTOR 3000 mA, 80 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, BIP General Purpose Small Signal | TRANSISTOR 3000 mA, 80 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, BIP General Purpose Small Signal | TRANSISTOR 3000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, BIP General Purpose Small Signal | TRANSISTOR 3000 mA, 45 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, BIP General Purpose Small Signal | TRANSISTOR 3000 mA, 60 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, BIP General Purpose Small Signal |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Shell connection | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR |
| Maximum collector current (IC) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 60 V | 80 V | 80 V | 45 V | 45 V | 60 V |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Polarity/channel type | PNP | PNP | PNP | PNP | PNP | PNP |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| transistor applications | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 7 MHz | 7 MHz | 7 MHz | 7 MHz | 7 MHz | 7 MHz |
| Maximum off time (toff) | 3000 ns | 3000 ns | 3000 ns | 3000 ns | 3000 ns | 3000 ns |
| Maximum opening time (tons) | 1000 ns | 1000 ns | 1000 ns | 1000 ns | 1000 ns | 1000 ns |
| Maker | NXP | NXP | NXP | - | - | NXP |