16-BIT, OTPROM, 4MHz, MICROCONTROLLER, PQCC68, PLASTIC, LCC-68
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | LCC |
| package instruction | PLASTIC, LCC-68 |
| Contacts | 68 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Has ADC | YES |
| Address bus width | 16 |
| bit size | 16 |
| maximum clock frequency | 12 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | 16 |
| JESD-30 code | S-PQCC-J68 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 24.2 mm |
| Number of I/O lines | 40 |
| Number of terminals | 68 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| ROM programmability | OTPROM |
| Maximum seat height | 4.83 mm |
| speed | 4 MHz |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | NMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 24.2 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
