Single Color LED, Blue, 3mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Elma Electronic Inc |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color | BLUE |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |