
HC/UH SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDSO16
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | NXP Semiconduc |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | NXP |
| Parts packaging code | TSSOP |
| package instruction | TSSOP, TSSOP16,.25 |
| Contacts | 16 |
| Manufacturer packaging code | SOT403-1 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Other features | CASCADABLE |
| series | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 5 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | MAGNITUDE COMPARATOR |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 2/6 V |
| propagation delay (tpd) | 59 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.1 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| width | 4.4 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| 74HC85PW,112 | 74HCT85DB,112 | 74HCT85DB,118 | 74HC85D,652 | 74HC85D,653 | 74HC85DB,112 | 74HC85DB,118 | 74HCT85D,652 | 74HCT85D,653 | 74HC85PW,118 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | HC/UH SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HCT SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HCT SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HCT SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HCT SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDSO16 | HC/UH SERIES, 4-BIT MAGNITUDE COMPARATOR, TRUE OUTPUT, PDSO16 |
| Brand Name | NXP Semiconduc | NXP Semiconduc | NXP Semiconduc | NXP Semiconduc | NXP Semiconduc | NXP Semiconduc | NXP Semiconduc | NXP Semiconduc | NXP Semiconduc | NXP Semiconduc |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP |
| Parts packaging code | TSSOP | SSOP1 | SSOP1 | SOP | SOP | SSOP1 | SSOP1 | SOP | SOP | TSSOP |
| package instruction | TSSOP, TSSOP16,.25 | SSOP, SSOP16,.3 | SSOP, | SOP, SOP16,.25 | PLASTIC, SO-16 | SSOP, SSOP16,.3 | SSOP, SSOP16,.3 | SOP, SOP16,.25 | SOP, | TSSOP, |
| Contacts | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Manufacturer packaging code | SOT403-1 | SOT338-1 | SOT338-1 | SOT109-1 | SOT109-1 | SOT338-1 | SOT338-1 | SOT109-1 | SOT109-1 | SOT403-1 |
| Reach Compliance Code | compli | compli | unknow | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli |
| Other features | CASCADABLE | CASCADABLE | CASCADABLE | CASCADABLE | CASCADABLE | CASCADABLE | CASCADABLE | CASCADABLE | CASCADABLE | CASCADABLE |
| series | HC/UH | HCT | HCT | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HCT | HCT | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | MAGNITUDE COMPARATOR | MAGNITUDE COMPARATOR | MAGNITUDE COMPARATOR | MAGNITUDE COMPARATOR | MAGNITUDE COMPARATOR | MAGNITUDE COMPARATOR | MAGNITUDE COMPARATOR | MAGNITUDE COMPARATOR | MAGNITUDE COMPARATOR | MAGNITUDE COMPARATOR |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | SSOP | SSOP | SOP | SOP | SSOP | SSOP | SOP | SOP | TSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| propagation delay (tpd) | 59 ns | 66 ns | 66 ns | 59 ns | 59 ns | 59 ns | 59 ns | 66 ns | 66 ns | 59 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 5.5 V | 5.5 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 5.5 V | 5.5 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 4.5 V | 4.5 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 4.5 V | 4.5 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | NICKEL PALLADIUM GOLD | NICKEL PALLADIUM GOLD | NICKEL PALLADIUM GOLD | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | NICKEL/PALLADIUM/GOLD (NI/PD/AU) | NICKEL PALLADIUM GOLD | NICKEL PALLADIUM GOLD | NICKEL PALLADIUM GOLD | NICKEL PALLADIUM GOLD | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 | - | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| length | 5 mm | 6.2 mm | 6.2 mm | - | - | 6.2 mm | 6.2 mm | - | - | 5 mm |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP16,.25 | SSOP16,.3 | - | SOP16,.25 | - | SSOP16,.3 | SSOP16,.3 | SOP16,.25 | - | - |
| power supply | 2/6 V | 5 V | - | 2/6 V | - | 2/6 V | 2/6 V | 5 V | - | - |
| Maximum seat height | 1.1 mm | 2 mm | 2 mm | - | - | 2 mm | 2 mm | - | - | 1.1 mm |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | - | 0.65 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | - | 0.65 mm |
| width | 4.4 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | - | - | 5.3 mm | 5.3 mm | - | - | 4.4 mm |