DMA Controller, 4 Channel(s), 8MHz, CMOS, PQCC44
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Harris |
| package instruction | QCCJ, LDCC44,.7SQ |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Address bus width | 16 |
| Bus compatibility | 80C286; 80286; 80186; 80C86; 8086; 80C88; 8088; 8085; Z80; NSC800 |
| maximum clock frequency | 8 MHz |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | S-PQCC-J44 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of DMA channels | 4 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC44,.7SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 16 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DMA CONTROLLER |
| CS82C37A96 | CS82C37A-1296 | CS82C37A-596 | MR82C37A | MD82C37A | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | DMA Controller, 4 Channel(s), 8MHz, CMOS, PQCC44 | DMA Controller, 4 Channel(s), 12.5MHz, CMOS, PQCC44 | DMA Controller, 4 Channel(s), 5MHz, CMOS, PQCC44 | DMA Controller, 4 Channel(s), 8MHz, CMOS, CQCC44 | DMA Controller, 4 Channel(s), 8MHz, CMOS, CDIP40 |
| Maker | Harris | Harris | Harris | Harris | Harris |
| package instruction | QCCJ, LDCC44,.7SQ | QCCJ, LDCC44,.7SQ | QCCJ, LDCC44,.7SQ | , | , |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| Address bus width | 16 | 16 | 16 | 8 | 8 |
| Bus compatibility | 80C286; 80286; 80186; 80C86; 8086; 80C88; 8088; 8085; Z80; NSC800 | 80C286; 80286; 80186; 80C86; 8086; 80C88; 8088; 8085; Z80; NSC800 | 80C286; 80286; 80186; 80C86; 8086; 80C88; 8088; 8085; Z80; NSC800 | 80C286; 80286; 80186; 80C86; 8086; 80C88; 8088; 8085; Z80; NSC800 | 80C286; 80286; 80186; 80C86; 8086; 80C88; 8088; 8085; Z80; NSC800 |
| maximum clock frequency | 8 MHz | 12.5 MHz | 5 MHz | 8 MHz | 8 MHz |
| External data bus width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| JESD-30 code | S-PQCC-J44 | S-PQCC-J44 | S-PQCC-J44 | S-CQCC-N44 | R-CDIP-T40 |
| Number of DMA channels | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 44 | 44 | 44 | 44 | 40 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | J BEND | J BEND | J BEND | NO LEAD | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | DUAL |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DMA CONTROLLER | DMA CONTROLLER | DMA CONTROLLER | DMA CONTROLLER | DMA CONTROLLER |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | - | - |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | - | - |
| encapsulated code | QCCJ | QCCJ | QCCJ | - | - |
| Encapsulate equivalent code | LDCC44,.7SQ | LDCC44,.7SQ | LDCC44,.7SQ | - | - |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | - | - |
| Maximum slew rate | 16 mA | 25 mA | 10 mA | - | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | - | - |