Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 30A, Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SENSITRON |
| package instruction | S-XSSO-G1 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| application | ULTRA FAST RECOVERY |
| Shell connection | CATHODE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.3 V |
| JESD-30 code | S-XSSO-G1 |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum output current | 30 A |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum reverse current | 25 µA |
| Maximum reverse recovery time | 0.07 µs |
| surface mount | YES |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |