Linear Detector, 8000MHz Min, 18000MHz Max, 23dBm Input Power-Max,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | MACOM |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| structure | MODULE |
| Maximum input power (CW) | 23 dBm |
| Minimum input power (CW) | -20 dBm |
| Maximum operating frequency | 18000 MHz |
| Minimum operating frequency | 8000 MHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Output polarity | NEGATIVE |
| Minimum output voltage sensitivity | 1600 mV/mW |
| RF/Microwave Device Types | LINEAR DETECTOR |
| Tangential Signal Sensitivity - Minimum | -52 dBm |
| Maximum video resistance | 3000 Ω |