4000/14000/40000 SERIES, 1-INPUT INVERT GATE, PDSO5
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum operating temperature | 85 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 Cel |
| Maximum supply/operating voltage | 18 V |
| Minimum supply/operating voltage | 3 V |
| Processing package description | 0.95 MM PITCH, PLASTIC, SSOP-5 |
| state | TRANSFERRED |
| Craftsmanship | CMOS |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| surface mount | Yes |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal spacing | 0.9500 mm |
| terminal coating | NOT SPECIFIED |
| Terminal location | DUAL |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| series | 4000/14000/40000 |
| Logic IC type | INVERT |
| Number of inputs | 1 |
| propagation delay TPD | 340 ns |