
Board Connector, 34 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Black Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | QF 50, SHROUDED HEADER, SOLDERED DIRECTLY TO THE BOARD |
| body width | 0.236 inch |
| subject depth | 0.256 inch |
| body length | 1.899 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Minimum insulation diameter | 0.045 inch |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYESTER |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 5360 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Termination type | IDC |
| Total number of contacts | 34 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Maximum wire diameter | 28 AWG |
| Minimum wire diameter | 28 AWG |
| Base Number Matches | 1 |
| 15-38-0344 | 15-38-0504 | 15-38-0104 | 15-38-0144 | 15-38-0164 | 15-38-0204 | 15-38-0264 | 15-38-0304 | 15-38-0404 | 288EU4-T3101F20 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 34 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 10 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 14 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 30 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Black Insulator, Receptacle, | Board Connector, 40 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Black Insulator, Receptacle | Wire And Cable, |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli | compli | unknown |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | - |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - |
| Other features | QF 50, SHROUDED HEADER, SOLDERED DIRECTLY TO THE BOARD | QF 50, SHROUDED HEADER, SOLDERED DIRECTLY TO THE BOARD | QF 50, SHROUDED HEADER, SOLDERED DIRECTLY TO THE BOARD | QF 50, SHROUDED HEADER, SOLDERED DIRECTLY TO THE BOARD | QF 50, SHROUDED HEADER, SOLDERED DIRECTLY TO THE BOARD | QF 50, SHROUDED HEADER, SOLDERED DIRECTLY TO THE BOARD | QF 50, SHROUDED HEADER, SOLDERED DIRECTLY TO THE BOARD | QF 50, SHROUDED HEADER, SOLDERED DIRECTLY TO THE BOARD | QF 50, SHROUDED HEADER, SOLDERED DIRECTLY TO THE BOARD | - |
| body width | 0.236 inch | 0.236 inch | 0.236 inch | 0.236 inch | 0.236 inch | 0.236 inch | 0.236 inch | 0.236 inch | 0.236 inch | - |
| subject depth | 0.256 inch | 0.256 inch | 0.256 inch | 0.256 inch | 0.256 inch | 0.256 inch | 0.256 inch | 0.256 inch | 0.256 inch | - |
| body length | 1.899 inch | 2.699 inch | 0.699 inch | 0.899 inch | 0.999 inch | 1.199 inch | 1.499 inch | 1.699 inch | 2.199 inch | - |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | - |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | - |
| Contactor design | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | - |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | MATTE TIN | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | - |
| Contact material | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | COPPER ALLOY | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | - |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | - |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | - |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | - |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | - |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | - |
| Minimum insulation diameter | 0.045 inch | 0.045 inch | 0.045 inch | 0.045 inch | 0.045 inch | 0.045 inch | 0.045 inch | 0.045 inch | 0.045 inch | - |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | - |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | - |
| insulator material | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | POLYESTER | - |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | - |
| Manufacturer's serial number | 5360 | 5360 | 5360 | 5360 | - | 5360 | 5360 | 5360 | 5360 | - |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | - |
| Match contact row spacing | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | - |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | - |
| Installation type | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE | - |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | - |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | - |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | - |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | - |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | - |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - |
| Termination type | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | IDC | - |
| Total number of contacts | 34 | 50 | 10 | 14 | 16 | 20 | 26 | 30 | 40 | - |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | - |
| Maximum wire diameter | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | - |
| Minimum wire diameter | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | 28 AWG | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |