AHC/VHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, EIAJ TYPE2, PLASTIC, SOIC-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP20,.3 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | WITH DUAL OUTPUT ENABLE |
| Control type | ENABLE LOW |
| series | AHC/VHC |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 12.6 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.008 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 2/5.5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 8 ns |
| propagation delay (tpd) | 8 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.108 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 5.3 mm |
| 74VHC541SJ | 74VHC541MTCX | 74VHC541MTC | 74VHC541M | 74VHC541MX | 74VHC541SJX | 74VHC541N | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | AHC/VHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, EIAJ TYPE2, PLASTIC, SOIC-20 | AHC/VHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, PLASTIC, TSSOP-20 | AHC/VHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, PLASTIC, TSSOP-20 | AHC/VHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, PLASTIC, SOIC-20 | AHC/VHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, PLASTIC, SOIC-20 | AHC/VHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, EIAJ TYPE2, PLASTIC, SOIC-20 | AHC/VHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC | TSSOP | TSSOP | SOIC | SOIC | SOIC | DIP |
| package instruction | SOP, SOP20,.3 | TSSOP, | TSSOP, TSSOP20,.25 | SOP, SOP20,.4 | SOP, SOP20,.4 | SOP, | DIP, DIP20,.3 |
| Contacts | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | WITH DUAL OUTPUT ENABLE | WITH DUAL OUTPUT ENABLE | WITH DUAL OUTPUT ENABLE | WITH DUAL OUTPUT ENABLE | WITH DUAL OUTPUT ENABLE | WITH DUAL OUTPUT ENABLE | WITH DUAL OUTPUT ENABLE |
| series | AHC/VHC | AHC/VHC | AHC/VHC | AHC/VHC | AHC/VHC | AHC/VHC | AHC/VHC |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 |
| length | 12.6 mm | 6.5 mm | 6.5 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 12.6 mm | 26.075 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | TSSOP | TSSOP | SOP | SOP | SOP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 8 ns | 8 ns | 8 ns | 8 ns | 8 ns | 8 ns | 8 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.108 mm | 1.1 mm | 1.1 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 2.108 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 5.3 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 5.3 mm | 7.62 mm |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible | - | incompatible |
| Control type | ENABLE LOW | - | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW | - | ENABLE LOW |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | e0 | - | e0 |
| MaximumI(ol) | 0.008 A | - | 0.008 A | 0.008 A | 0.008 A | - | 0.008 A |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.3 | - | TSSOP20,.25 | SOP20,.4 | SOP20,.4 | - | DIP20,.3 |
| power supply | 2/5.5 V | - | 2/5.5 V | 2/5.5 V | 2/5.5 V | - | 2/5.5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 8 ns | - | 8 ns | 8 ns | 8 ns | - | 8 ns |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |