Switching Controller, Current-mode, 1A, 125kHz Switching Freq-Max, CDIP16, CERDIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Microchip |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 28 V |
| Minimum input voltage | 8.4 V |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 |
| length | 19.304 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| surface mount | NO |
| Switch configuration | CURRENT FED PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 125 kHz |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| MIC3831BJ | MIC3832BJ | MIC3833BJ | |
|---|---|---|---|
| Description | Switching Controller, Current-mode, 1A, 125kHz Switching Freq-Max, CDIP16, CERDIP-16 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 250kHz Switching Freq-Max, CDIP16, CERDIP-16 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 250kHz Switching Freq-Max, CDIP16, CERDIP-16 |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, | DIP, | DIP, |
| Contacts | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 28 V | 28 V | 28 V |
| Minimum input voltage | 8.4 V | 16 V | 8.4 V |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 |
| length | 19.304 mm | 19.304 mm | 19.304 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Maximum output current | 1 A | 1 A | 1 A |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| surface mount | NO | NO | NO |
| Switch configuration | CURRENT FED PUSH-PULL | CURRENT FED PUSH-PULL | CURRENT FED PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 125 kHz | 250 kHz | 250 kHz |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Maker | Microchip | - | Microchip |