Small Signal Field-Effect Transistor, 10A I(D), 30V, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, SO-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Fairchild |
| Parts packaging code | SOT |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 30 V |
| Maximum drain current (ID) | 10 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 0.015 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| NDS8410S62Z | NDS8410L99Z | NDS8410D84Z | NDS8410L86Z | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Small Signal Field-Effect Transistor, 10A I(D), 30V, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, SO-8 | Small Signal Field-Effect Transistor, 10A I(D), 30V, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, SO-8 | Small Signal Field-Effect Transistor, 10A I(D), 30V, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, SO-8 | Small Signal Field-Effect Transistor, 10A I(D), 30V, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, SO-8 |
| Parts packaging code | SOT | SOT | SOT | SOT |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G8 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G8 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G8 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G8 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| Maximum drain current (ID) | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 0.015 Ω | 0.015 Ω | 0.015 Ω | 0.015 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| transistor applications | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Maker | Fairchild | - | Fairchild | Fairchild |