| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | LFQFP, QFP80,.55SQ,20 |
| Contacts | 80 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Maximum access time | 13 ns |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 50 MHz |
| period time | 20 ns |
| JESD-30 code | S-PQFP-G80 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 12 mm |
| memory density | 18432 bi |
| Memory IC Type | OTHER FIFO |
| memory width | 18 |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 80 |
| word count | 1024 words |
| character code | 1000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 1KX18 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Exportable | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LFQFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP80,.55SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| Maximum standby current | 0.0004 A |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 12 mm |