SN74ALS646-1JT4
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP24,.3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Control type | INDEPENDENT CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| JESD-30 code | R-XDIP-T24 |
| Logic integrated circuit type | REGISTERED BUS TRANSCEIVER |
| MaximumI(ol) | 0.048 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |