HCT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL DECADE COUNTER, UUC16, DIE
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIE |
| package instruction | DIE, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | TCO OUTPUT |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | HCT |
| JESD-30 code | R-XUUC-N16 |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | DECADE COUNTER |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | UNCASED CHIP |
| propagation delay (tpd) | 44 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| minfmax | 25 MHz |
| CD74HCT190H | CD74HCT190E | CD54HCT190F | CD74HC191NSR | CD74HCT191NSR | CD74HC191H | CD74HCT190NSR | CD54HCT190H | CD74HCT190M | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | HCT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL DECADE COUNTER, UUC16, DIE | HCT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL DECADE COUNTER, PDIP16, PLASTIC, DIP-16 | HCT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL DECADE COUNTER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | HC/UH SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, SOP-16 | IC HCT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, PDSO16, SOP-16, Counter | HC/UH SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL BINARY COUNTER, UUC16, DIE | HC/UH SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL DECADE COUNTER, PDSO16, SOP-16 | HCT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL DECADE COUNTER, UUC16, DIE | HCT SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT BIDIRECTIONAL DECADE COUNTER, PDSO16, PLASTIC, SOIC-16 |
| Parts packaging code | DIE | DIP | DIP | SOIC | SOIC | DIE | SOIC | DIE | SOIC |
| package instruction | DIE, | PLASTIC, DIP-16 | DIP, DIP16,.3 | SOP, SOP16,.3 | SOP, SOP16,.3 | DIE, | SOP, SOP16,.3 | DIE, | SOP, SOP16,.25 |
| Contacts | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL |
| series | HCT | HCT | HCT | HC/UH | HCT | HC/UH | HC/UH | HCT | HCT |
| JESD-30 code | R-XUUC-N16 | R-PDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-XUUC-N16 | R-PDSO-G16 | R-XUUC-N16 | R-PDSO-G16 |
| Load/preset input | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Logic integrated circuit type | DECADE COUNTER | DECADE COUNTER | DECADE COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | DECADE COUNTER | DECADE COUNTER | DECADE COUNTER |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 125 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -55 °C | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIE | DIP | DIP | SOP | SOP | DIE | SOP | DIE | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | UNCASED CHIP | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | UNCASED CHIP | SMALL OUTLINE | UNCASED CHIP | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 44 ns | 44 ns | 53 ns | 215 ns | 44 ns | 215 ns | 215 ns | 53 ns | 44 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 6 V | 5.5 V | 6 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 2 V | 4.5 V | 2 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 4.5 V | 5 V | 4.5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | NO LEAD | GULL WING | NO LEAD | GULL WING |
| Terminal location | UPPER | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | UPPER | DUAL | UPPER | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| minfmax | 25 MHz | 25 MHz | 20 MHz | 29 MHz | 25 MHz | 29 MHz | 29 MHz | 20 MHz | 25 MHz |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Other features | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | - | - | TCO OUTPUT | - | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT |
| length | - | 19.305 mm | 19.56 mm | 10.2 mm | 10.2 mm | - | 10.2 mm | - | 9.9 mm |
| Load capacitance (CL) | - | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | - | 50 pF | - | 50 pF |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | - | 25000000 Hz | 20000000 Hz | 25000000 Hz | 25000000 Hz | - | 25000000 Hz | - | - |
| MaximumI(ol) | - | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | - | 0.004 A | - | 0.004 A |
| Encapsulate equivalent code | - | DIP16,.3 | DIP16,.3 | SOP16,.3 | SOP16,.3 | - | SOP16,.3 | - | SOP16,.25 |
| power supply | - | 5 V | 5 V | 2/6 V | 5 V | - | 5 V | - | 5 V |
| Maximum seat height | - | 5.08 mm | 5.08 mm | 2 mm | 2 mm | - | 2 mm | - | 1.75 mm |
| Terminal pitch | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | - | 1.27 mm | - | 1.27 mm |
| width | - | 7.62 mm | 7.62 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | - | 5.3 mm | - | 3.9 mm |