
3.3V Differential Transceiver 8-SOIC 0 to 70
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP8,.25 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Other features | SIGNALING RATE 10 MBPS |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 1 |
| High level input current maximum value | 0.0001 A |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-485-A; TIA-485-A; ISO 8482 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 4.9 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Minimum output swing | 1.5 V |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Maximum output low current | 0.008 A |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 70 ns |
| Number of receiver bits | 1 |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum slew rate | 15.5 mA |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| Supply voltage 1-max | 3.6 V |
| Mains voltage 1-minute | 3 V |
| Supply voltage1-Nom | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 40 ns |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| SP3485EN-L/TR | MaxLinear Inc | Line Transceiver, |
| SP3485EN-L | MaxLinear Inc | Line Transceiver, |
| SN75HVD11D | Texas Instruments(德州仪器) | 类型:收发器 驱动器/接收器数:1/1 协议类别:RS422, RS485 数据速率:10Mbps |
| MAX3485ESA+ | Maxim(美信半导体) | 类型:收发器 驱动器/接收器数:1/1 协议类别:RS422, RS485 数据速率:10Mbps RS422,RS485 |
| MAX3485CSA+ | Maxim(美信半导体) | RS-422/RS-485 interface IC 3.3V 10mbps transceiver |
| MAX3485CSA+T | Maxim(美信半导体) | RS-422/RS-485 interface IC 3.3V 10mbps transceiver |
| MAX3485ECSA+ | Maxim(美信半导体) | RS-422/RS-485 interface IC 3.3V 12mbps transceiver |
| MAX3485ECSA+T | Maxim(美信半导体) | RS-422/RS-485 Interface IC 3.3V 12Mbps Transceiver |
| MAX3485ESA+T | Maxim(美信半导体) | 类型:收发器 驱动器/接收器数:1/1 协议类别:RS422, RS485 数据速率:10Mbps rs-485/rs-422收发器 |
| SP3485CN-L | MaxLinear Inc | Line Transceiver, |
| SP3485CN-L/TR | MaxLinear Inc | Line Transceiver, |
| SN75HVD11DG4 | Texas Instruments(德州仪器) | 3.3V Differential Transceiver 8-SOIC 0 to 70 |
| SN75HVD11DRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | 3.3V Differential Transceiver 8-SOIC 0 to 70 |
| MAX3485ESA/GG8 | Maxim(美信半导体) | Line Transceiver, |
| MAX3485ESA | Maxim(美信半导体) | RS-422/RS-485 Interface IC 3.3V 10Mbps Transceiver |
| SP3485EN | SIPEX | Cermet Potentiometer; Resistance Max:10kohm; Resistance Tolerance:+/- 10 %; Power Rating:1W; Voltage Rating:350V; Series:149; Temperature Coefficient:+/-150 ppm; Resistor Element Material:Cermet; Leaded Process Compatible:Yes |
| MAX3485CSA | Maxim(美信半导体) | RS-422/RS-485 Interface IC 3.3V Powered, 10Mbps and Slew-Rate Limited, True RS-485/RS-422 Transceivers |
| MAX3485ECSA | Maxim(美信半导体) | RS-422/RS-485 Interface IC 3.3V Powered, 15kV ESD-Protected, 12Mbps, Slew-Rate-Limited True RS-485/RS-422 Transceivers |