SM320C6727B Floating-Point Digital Signal Processor 256-CFP -55 to 125
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | GQFF, |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Address bus width | 13 |
| barrel shifter | NO |
| boundary scan | YES |
| maximum clock frequency | 25 MHz |
| External data bus width | 32 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated cache | YES |
| Internal bus architecture | MULTIPLE |
| JESD-30 code | S-PQFP-F256 |
| length | 36 mm |
| low power mode | NO |
| Number of terminals | 256 |
| Number of timers | 1 |
| On-chip data RAM width | 8 |
| On-chip program ROM width | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | GQFF |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, GUARD RING |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| RAM (number of words) | 262144 |
| ROM programmability | MROM |
| Maximum seat height | 3.21 mm |
| Maximum supply voltage | 1.32 V |
| Minimum supply voltage | 1.14 V |
| Nominal supply voltage | 1.2 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 36 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |