Bus Driver, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, CDIP20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | RCA |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Control type | ENABLE LOW |
| JESD-30 code | R-XDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.024 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 14.7 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |

| CD54ACT541F/3A | CD54AC541F/3A | |
|---|---|---|
| Description | Bus Driver, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, CDIP20 | Bus Driver, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, CDIP20 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | RCA | RCA |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Control type | ENABLE LOW | ENABLE LOW |
| JESD-30 code | R-XDIP-T20 | R-XDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.024 A | 0.012 A |
| Number of digits | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 3.3/5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 14.7 ns | 10.9 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B |
| surface mount | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |