
Low-Voltage Dual 1-of-4 FET Multiplexer/Demultiplexer 16-TSSOP -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | TSSOP |
| package instruction | TSSOP, TSSOP16,.25 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| series | CBTLV/3B |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 5 mm |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER AND DEMUX/DECODER |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 2 |
| Number of entries | 1 |
| Output times | 4 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| method of packing | TR |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 2.5/3.3 V |
| Maximum supply current (ICC) | 0.01 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 0.15 ns |
| propagation delay (tpd) | 0.25 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 4.4 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 74CBTLV3253PWRG4 | SN74CBTLV3253DR | SN74CBTLV3253DGVR | |
|---|---|---|---|
| Description | Low-Voltage Dual 1-of-4 FET Multiplexer/Demultiplexer 16-TSSOP -40 to 85 | Low-Voltage Dual 1-of-4 FET Multiplexer/Demultiplexer 16-SOIC -40 to 85 | Low-Voltage Dual 1-of-4 FET Multiplexer/Demultiplexer 16-TVSOP -40 to 85 |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | TSSOP | SOIC | SOIC |
| package instruction | TSSOP, TSSOP16,.25 | SOIC-16 | TSSOP, TSSOP16,.25,16 |
| Contacts | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks | 1 week | 1 week |
| series | CBTLV/3B | CBTLV/3B | CBTLV/3B |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 |
| length | 5 mm | 9.9 mm | 3.6 mm |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER AND DEMUX/DECODER | MULTIPLEXER AND DEMUX/DECODER | MULTIPLEXER AND DEMUX/DECODER |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 |
| Number of entries | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | SOP | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP16,.25 | SOP16,.25 | TSSOP16,.25,16 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| method of packing | TR | TR | TR |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 |
| power supply | 2.5/3.3 V | 2.5/3.3 V | 2.5/3.3 V |
| Maximum supply current (ICC) | 0.01 mA | 0.01 mA | 0.01 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 0.15 ns | 0.15 ns | 0.15 ns |
| propagation delay (tpd) | 0.25 ns | 0.25 ns | 0.25 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm | 1.75 mm | 1.2 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.3 V | 2.3 V | 2.3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V |
| surface mount | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 1.27 mm | 0.4 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 4.4 mm | 3.91 mm | 4.4 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| IDT74CBTLV3253PGG | IDT (Integrated Device Technology) | Multiplexer And Demux/Decoder, CBTLV/3B Series, 2-Func, 1 Line Input, 4 Line Output, True Output, CMOS, PDSO16, GREEN, TSSOP-16 |
| 74CBTLV3253PW-Q10J | Nexperia | IC MUX/DEMUX DUAL 1OF4 16TSSOP |
| SN74CBTLV3253PW | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Voltage Dual 1-of-4 FET Multiplexer/Demultiplexer 16-TSSOP -40 to 85 |
| SN74CBTLV3253PWR | Texas Instruments(德州仪器) | 逻辑类型:多路复用器/多路分解器 额外特性:- |
| IDT74CBTLV3253P | IDT (Integrated Device Technology) | Multiplexer And Demux/Decoder, CBTLV/3B Series, 2-Func, 1 Line Input, 4 Line Output, True Output, CMOS, PDSO16, GREEN, TSSOP-16 |
| 74CBTLV3253PW | Nexperia | Multiplexer And Demux/Decoder, CBTLV/3B Series, 2-Func, 1 Line Input, 4 Line Output, True Output, CMOS, PDSO16 |
| 74CBTLV3253PW,118 | Nexperia | IC MUX/DEMUX DUAL 1OF4 16TSSOP |
| 74CBTLV3253PGG8 | IDT (Integrated Device Technology) | Multiplexer Switch ICs Multi/Demultiplexer Low Voltage Dual |
| 74CBTLV3253PW-Q100 | Nexperia | Multiplexer And Demux/Decoder, CBTLV/3B Series, 2-Func, 1 Line Input, 4 Line Output, True Output, CMOS, PDSO16 |
| IDT74CBTLV3253PGG8 | IDT (Integrated Device Technology) | Multiplexer And Demux/Decoder, CBTLV/3B Series, 2-Func, 1 Line Input, 4 Line Output, True Output, CMOS, PDSO16, TSSOP-16 |
| 74CBTLV3253PGG | IDT (Integrated Device Technology) | TSSOP-16, Tube |
| IDT74CBTLV3253PG8 | IDT (Integrated Device Technology) | Multiplexer And Demux/Decoder, CBTLV/3B Series, 2-Func, 1 Line Input, 4 Line Output, True Output, CMOS, PDSO16, TSSOP-16 |
| IDT74CBTLV3253PG | IDT (Integrated Device Technology) | Multiplexer And Demux/Decoder, CBTLV/3B Series, 2-Func, 1 Line Input, 4 Line Output, True Output, CMOS, PDSO16, TSSOP-16 |
| SN74CBTLV3253PWLE | Texas Instruments(德州仪器) | CBTLV/3B SERIES, DUAL 1 LINE TO 4 LINE MULTIPLEXER AND DEMUX/DECODER, TRUE OUTPUT, PDSO16, TSSOP-16 |
| SN74CBTLV3253PWE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Multiplexer Switch ICs Sngl-Pole Dbl-Throw Analog Switch |
| SN74CBTLV3253PWG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Voltage Dual 1-of-4 FET Multiplexer/Demultiplexer 16-TSSOP -40 to 85 |
| 74CBTLV3253PWRE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Low-Voltage Dual 1-of-4 FET Multiplexer/Demultiplexer 16-TSSOP -40 to 85 |
| 74CBTLV3253BQ-Q100 | Nexperia | Multiplexer And Demux/Decoder, CBTLV/3B Series, 2-Func, 1 Line Input, 4 Line Output, True Output, CMOS, PQCC16 |
| 74CBTLV3253BQ-Q10X | Nexperia | IC MUX/DEMUX DUAL 1OF4 16DHVQFN |
| 74CBTLV3253BQ | Nexperia | Multiplexer And Demux/Decoder, CBTLV/3B Series, 2-Func, 1 Line Input, 4 Line Output, True Output, CMOS, PQCC16 |