IC Socket, DIP52, 52 Contact(s), 1.778mm Term Pitch, 0.6inch Row Spacing, Solder
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Leoco USA Corp |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOW PROFILE |
| body width | 0.697 inch |
| subject depth | 0.201 inch |
| body length | 1.82 inch |
| Contact to complete cooperation | SN ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL |
| Contact material | P-CUSN |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| current rating | 1 A |
| Device slot type | IC SOCKET |
| Type of equipment used | DIP52 |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Shell material | POLYESTER |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | 8305 |
| Plug contact pitch | 0.07 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of contacts | 52 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 0.6 mm |
| Terminal pitch | 1.778 mm |
| Termination type | SOLDER |