Power Field-Effect Transistor, 1.5A I(D), 500V, 3ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-39,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | CYLINDRICAL, O-MBCY-W3 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 500 V |
| Maximum drain current (ID) | 1.5 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 3 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JEDEC-95 code | TO-39 |
| JESD-30 code | O-MBCY-W3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Transistor component materials | SILICON |
| Base Number Matches | 1 |