Octal Buffer/Driver With 3-State Output 20-SOIC -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | PLASTIC, SOIC-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Other features | TYP VOLP < 0.8V AT VCC = 3.3V, TA = 25 DEGREE C |
| Control type | ENABLE LOW |
| series | LV/LV-A/LVX/H |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| length | 12.8 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.016 A |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 2 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 3.3 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 14 ns |
| propagation delay (tpd) | 17 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.5 mm |