
Overvoltage Protection Device for 2- to 3-Cell Li-Ion Batteries, with 4.45v OVP 6-WSON -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | SON |
| package instruction | HVSON, SOLCC6,.08,25 |
| Contacts | 6 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Adjustable threshold | NO |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| JESD-30 code | S-PDSO-N6 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 2 mm |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HVSON |
| Encapsulate equivalent code | SOLCC6,.08,25 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3/15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 0.002 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 10.8 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 2 mm |
| Base Number Matches | 1 |