Zener Diode, 11V V(Z), 10%, 1W, Silicon, Unidirectional, DO-213AB,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | General Instrument Corp |
| package instruction | O-PELF-N2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-213AB |
| JESD-30 code | O-PELF-N2 |
| Maximum knee impedance | 700 Ω |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 1 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 11 V |
| Maximum reverse current | 5 µA |
| surface mount | YES |
| technology | ZENER |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | END |
| Maximum voltage tolerance | 10% |
| Working test current | 23 mA |