
DIODE SMALL SIG 80V 0.13A MSD
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ROHM Semiconductor |
| package instruction | O-LALF-W2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | HIGH RELIABILITY |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.2 V |
| JEDEC-95 code | DO-34 |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 |
| JESD-609 code | e1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 0.6 A |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum output current | 0.13 A |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum power dissipation | 0.3 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 40 V |
| Maximum reverse current | 0.5 µA |
| Maximum reverse recovery time | 0.004 µs |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 |
| Base Number Matches | 1 |
