Ethernet Transceiver, 1-Trnsvr, CMOS, PDIP28, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Intel |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Transceiver quantity | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 6.35 mm |
| Maximum slew rate | 140 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Telecom integrated circuit types | ETHERNET TRANSCEIVER |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |

| LXT902NC | LXT902PC | |
|---|---|---|
| Description | Ethernet Transceiver, 1-Trnsvr, CMOS, PDIP28, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-28 | Ethernet Transceiver, 1-Trnsvr, CMOS, PQCC28, PLASTIC, LCC-28 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | Intel | Intel |
| Parts packaging code | DIP | QLCC |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 | QCCJ, LDCC28,.5SQ |
| Contacts | 28 | 28 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 | S-PQCC-J28 |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 28 | 28 |
| Transceiver quantity | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 | LDCC28,.5SQ |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 6.35 mm | 4.57 mm |
| Maximum slew rate | 140 mA | 140 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS |
| Telecom integrated circuit types | ETHERNET TRANSCEIVER | ETHERNET TRANSCEIVER |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | J BEND |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm | 11.5062 mm |