Single Color LED, Pure Green, Untinted, 5mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SANKEN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | PURE GREEN |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | UNTINTED |
| Nominal luminous intensity | 1800 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 9.4 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 525 nm |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 2.54 mm |

| SEL1D10CXM | SELU1750CM | SELU1850CM | SELU1253CM | SELU1753CM | SELU1953CM | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Pure Green, Untinted, 5mm | Single Color LED, Yellow Green, Untinted, 5mm | Single Color LED, Amber, Untinted, 5mm | Single Color LED, Red, Untinted, 5mm | Single Color LED, Yellow Green, Untinted, 5mm | Single Color LED, Orange, Untinted, 5mm |
| Maker | SANKEN | SANKEN | SANKEN | SANKEN | SANKEN | SANKEN |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | PURE GREEN | YELLOW GREEN | AMBER | RED | YELLOW GREEN | ORANGE |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A |
| Lens type | UNTINTED | UNTINTED | UNTINTED | UNTINTED | UNTINTED | UNTINTED |
| Nominal luminous intensity | 1800 mcd | 500 mcd | 1000 mcd | 300 mcd | 200 mcd | 400 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 80 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 9.4 mm | 10.9 mm | 10.9 mm | 10.1 mm | 10.1 mm | 10.1 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 525 nm | 570 nm | 615 nm | 635 nm | 570 nm | 590 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |