
1 CHANNEL(S), VOLUME CONTROL CIRCUIT, PBGA16, 2 X 2 MM, MICRO, SMD-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | BGA |
| package instruction | VFBGA, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Commercial integrated circuit types | VOLUME CONTROL CIRCUIT |
| JESD-30 code | S-PBGA-B16 |
| JESD-609 code | e1 |
| length | 1.97 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | VFBGA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 0.675 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| width | 1.97 mm |