
IC,VOLT REGULATOR,FIXED,+2.5V,CMOS,SIP,5PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | , SMSIP5H,.6,67TB |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Adjustability | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.38 V |
| Maximum absolute input voltage | 7.5 V |
| JESD-609 code | e3 |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 1.5 A |
| Nominal output voltage 1 | 2.5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | SMSIP5H,.6,67TB |
| method of packing | RAIL |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal pitch | 1.7 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum voltage tolerance | 3% |
| LP3962ES-2.5EP/NOPB | |
|---|---|
| Description | IC,VOLT REGULATOR,FIXED,+2.5V,CMOS,SIP,5PIN,PLASTIC |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | , SMSIP5H,.6,67TB |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Adjustability | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.38 V |
| Maximum absolute input voltage | 7.5 V |
| JESD-609 code | e3 |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 1.5 A |
| Nominal output voltage 1 | 2.5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | SMSIP5H,.6,67TB |
| method of packing | RAIL |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal pitch | 1.7 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum voltage tolerance | 3% |