
CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 160V, 2.2uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 2.2 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| JESD-609 code | e3 |
| leakage current | 0.03112 mA |
| Manufacturer's serial number | SU |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| method of packing | AMMO PACK |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 160 V |
| ripple current | 22 mA |
| surface mount | NO |
| Delta tangent | 0.16 |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE |
| Base Number Matches | 1 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| ECEA2CU2R2- | Panasonic(松下) | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 160 V, 2.2 uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED |
| ECEA2CU2R2H | Panasonic(松下) | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 160V, 2.2uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED |
| ECEA2CU2R2E | Panasonic(松下) | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 160V, 2.2uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED |
| ECEA2CU2R2 | Panasonic(松下) | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 160V, 2.2uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED |