Microcontroller, 8-Bit, UVPROM, 8051 CPU, 16MHz, CMOS, PQFP44,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Vishay Telefunken (Vishay) |
| Reach Compliance Code | unknown |
| bit size | 8 |
| CPU series | 8051 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | TQFP44,.47SQ,32 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 256 |
| rom(word) | 8192 |
| ROM programmability | UVPROM |
| speed | 16 MHz |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |