Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1, 3mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | BRIGHT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | YELLOW |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Maximum forward current | 0.012 A |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 15.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5.3 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 585 nm |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 30 deg |

| BR-B31V1-15V | BR-B45V1-05V | BR-B61V1-05V | BR-BX1134-12V | BR-B4134-15V | BR-BX11V1-12V | BR-B51V1-05V | BR-B41V1-15V | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, High Efficiency Red, Diffused Red, T-1, 3mm, | Single Color LED, Super Red, Diffused Red, T-1, 3mm, | Single Color LED, High Efficiency Green, Diffused Green, T-1 3/4, 5mm, L-016, 2 PIN | Single Color LED, Orange, Diffused, T-1 3/4, 5mm, L-016, 2 PIN | Single Color LED, High Efficiency Green, Diffused Green, T-1, 3mm, | Single Color LED, Bright Red, Diffused Red, T-1, 3mm, | Single Color LED, Orange, Diffused, T-1, 3mm, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | YELLOW | HIGH EFFICIENCY RED | SUPER RED | HIGH EFFICIENCY GREEN | ORANGE | HIGH EFFICIENCY GREEN | BRIGHT RED | ORANGE |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Maximum forward current | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A |
| Lens type | DIFFUSED | DIFFUSED RED | DIFFUSED RED | DIFFUSED GREEN | DIFFUSED | DIFFUSED GREEN | DIFFUSED RED | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 15.0 mcd | 20.0 mcd | 30.0 mcd | 45.0 mcd | 40.0 mcd | 22.0 mcd | 4.5 mcd | 20.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 8.62 mm | 8.62 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 585 nm | 635 nm | 660 nm | 568 nm | 635 nm | 568 nm | 700 nm | 635 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 5 mm | 5 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| T code | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 | T-1 | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| perspective | 30 deg | 30 deg | 30 deg | 12 deg | 12 deg | 30 deg | 30 deg | 30 deg |