
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 825ohm, 75V, 0.25% +/-Tol, -10,10ppm/Cel, 0603,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | TA-I Technology Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | compliant |
| structure | Chip |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 0.45 mm |
| Package length | 1.6 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 0.8 mm |
| method of packing | Tape, Paper |
| Rated power dissipation(P) | 0.1 W |
| resistance | 825 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | RBS06(BCD TOL) |
| size code | 0603 |
| technology | METAL GLAZE/THICK FILM |
| Temperature Coefficient | -10,10 ppm/°C |
| Terminal surface | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Tolerance | 0.25% |
| Operating Voltage | 75 V |




