
Board Connector, 12 Contact(s), 1 Row(s), Female, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Conexcon Group |
| Reach Compliance Code | unknown |
| body width | 0.201 inch |
| subject depth | 0.362 inch |
| body length | 1.023 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact completed and terminated | TIN |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 800VAC V |
| Durability | 25 Cycles |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | 2082 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.138 inch |
| Terminal pitch | 2.0066 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 12 |

| 2082-2-12-1 | 2082-2-05-1 | 2082-2-07-1 | 2082-2-09-1 | 2082-2-11-1 | 2082-2-15-1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 12 Contact(s), 1 Row(s), Female, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 5 Contact(s), 1 Row(s), Female, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 7 Contact(s), 1 Row(s), Female, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 9 Contact(s), 1 Row(s), Female, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 11 Contact(s), 1 Row(s), Female, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Board Connector, 15 Contact(s), 1 Row(s), Female, Right Angle, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Receptacle |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Conexcon Group | Conexcon Group | Conexcon Group | Conexcon Group | Conexcon Group | Conexcon Group |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknow | unknow | unknow |
| body width | 0.201 inch | 0.201 inch | 0.201 inch | 0.201 inch | 0.201 inch | 0.201 inch |
| subject depth | 0.362 inch | 0.362 inch | 0.362 inch | 0.362 inch | 0.362 inch | 0.362 inch |
| body length | 1.023 inch | 0.472 inch | 0.629 inch | 0.787 inch | 0.944 inch | 1.259 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN | SN | SN | SN | SN | SN |
| Contact completed and terminated | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 800VAC V | 800VAC V | 800VAC V | 800VAC V | 800VAC V | 800VAC V |
| Durability | 25 Cycles | 25 Cycles | 25 Cycles | 25 Cycles | 25 Cycles | 25 Cycles |
| Insulation resistance | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| insulator material | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON |
| Manufacturer's serial number | 2082 | 2082 | 2082 | 2082 | 2082 | 2082 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch |
| Terminal pitch | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 12 | 5 | 7 | 9 | 11 | 15 |