
Film Capacitor, Polyester, 100V, 2.5% +Tol, 2.5% -Tol, 550ppm/Cel TC, 0.0022uF,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | STK Electronics Inc |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| capacitance | 0.0022 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| Custom functions | Alternate Case Sizes |
| dielectric materials | POLYESTER |
| negative tolerance | 2.5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Axial |
| positive tolerance | 2.5% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 63 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 100 V |
| series | MM37 |
| Temperature Coefficient | 550ppm/Cel ppm/°C |




