Transistor,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Micro Electronics |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum collector current (IC) | 0.1 A |
| Configuration | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 220 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Polarity/channel type | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.5 W |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Nominal transition frequency (fT) | 150 MHz |
| BC183KA | BC207C | BC208B | BC184LB | BC182KB | BC184KB | BC209C | BC182KA | BC184K | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Transistor, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Micro Electronics | Micro Electronics | Micro Electronics | - | - | - | Micro Electronics | Micro Electronics | Micro Electronics |
| Maximum collector current (IC) | 0.1 A | - | 0.1 A | 0.5 A | 0.1 A | 100 A | 0.1 A | 0.1 A | 100 A |
| Configuration | Single | - | Single | Single | Single | Single | Single | Single | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 220 | - | - | 240 | 450 | 200 | - | 220 | 200 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | - | 125 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 125 °C | 150 °C | 150 °C |
| Polarity/channel type | NPN | - | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.5 W | - | 0.2 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.2 W | 0.5 W | 0.5 W |
| surface mount | NO | - | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Nominal transition frequency (fT) | 150 MHz | - | 200 MHz | 150 MHz | 150 MHz | 150 MHz | 200 MHz | 150 MHz | 150 MHz |