IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | STMicroelectronics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.002 µA |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 5 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 3000 kHz |
| Minimum voltage gain | 25000 |
| TL072BCP | TL072CJG | TL072IJG | TL072CP | TL072ACJG | TL072ACP | TL072BCJG | TL072IP | TL072MJ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,PLASTIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,PLASTIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,PLASTIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,PLASTIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR/JFET,DIP,8PIN,CERAMIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | unknown | unknown | unknown | not_compliant |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.002 µA | 0.002 µA | 0.01 µA | 0.01 µA | 0.002 µA | 0.002 µA | 0.002 µA | 0.01 µA | 0.004 µA |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV | 13000 µV | 9000 µV | 13000 µV | 7500 µV | 7500 µV | 5000 µV | 9000 µV | 8000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-XDIP-T8 |
| low-bias | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| low-dissonance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 125 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | OTHER | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | OTHER | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 3000 kHz | 3000 kHz | 3000 kHz | 3000 kHz | 3000 kHz | 3000 kHz | 3000 kHz | 3000 kHz | 4000 kHz |
| Minimum voltage gain | 25000 | 15000 | 25000 | 15000 | 25000 | 25000 | 25000 | 25000 | 25000 |
| Maker | STMicroelectronics | - | - | - | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics |