
TRANSISTOR 5.3 A, 50 V, 0.5 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-251, ROHS COMPLIANT, IPAK-3, FET General Purpose Power
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Vishay |
| Parts packaging code | TO-251 |
| package instruction | IN-LINE, R-PSIP-T3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | AVALANCHE RATED |
| Avalanche Energy Efficiency Rating (Eas) | 136 mJ |
| Shell connection | DRAIN |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 50 V |
| Maximum drain current (Abs) (ID) | 5.3 A |
| Maximum drain current (ID) | 5.3 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 0.5 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JEDEC-95 code | TO-251 |
| JESD-30 code | R-PSIP-T3 |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Polarity/channel type | P-CHANNEL |
| Maximum power dissipation(Abs) | 25 W |
| Maximum pulsed drain current (IDM) | 21 A |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |

| SIHFU9010-E3 | SIHFR9010T | SIHFR9010TRL-GE3 | SIHFR9010TR-GE3 | SIHFR9010T-E3 | SIHFR9010TL-E3 | SIHFR9010TL | SIHFR9010-E3 | SIHFU9010-GE3 | SIHFR9010-GE3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | TRANSISTOR 5.3 A, 50 V, 0.5 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-251, ROHS COMPLIANT, IPAK-3, FET General Purpose Power | TRANSISTOR 5.3 A, 50 V, 0.5 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-252, DPAK-3, FET General Purpose Power | TRANSISTOR 5.3 A, 50 V, 0.5 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-252, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT, DPAK-3, FET General Purpose Power | TRANSISTOR 5.3 A, 50 V, 0.5 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-252, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT, DPAK-3, FET General Purpose Power | TRANSISTOR 5.3 A, 50 V, 0.5 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-252, ROHS COMPLIANT, DPAK-3, FET General Purpose Power | TRANSISTOR 5.3 A, 50 V, 0.5 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-252, ROHS COMPLIANT, DPAK-3, FET General Purpose Power | TRANSISTOR 5.3 A, 50 V, 0.5 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-252, DPAK-3, FET General Purpose Power | TRANSISTOR 5.3 A, 50 V, 0.5 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-252, ROHS COMPLIANT, DPAK-3, FET General Purpose Power | TRANSISTOR 5.3 A, 50 V, 0.5 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-251, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT, IPAK-3, FET General Purpose Power | TRANSISTOR 5.3 A, 50 V, 0.5 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-252, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT, DPAK-3, FET General Purpose Power |
| Is it lead-free? | Lead free | Contains lead | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Contains lead | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | incompatible | conform to | conform to | conform to | conform to | incompatible | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay |
| Parts packaging code | TO-251 | TO-252 | TO-252 | TO-252 | TO-252 | TO-252 | TO-252 | TO-252 | TO-251 | TO-252 |
| package instruction | IN-LINE, R-PSIP-T3 | SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2 | SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2 | SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2 | SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2 | SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2 | SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2 | SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2 | IN-LINE, R-PSIP-T3 | SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | AVALANCHE RATED | AVALANCHE RATED | AVALANCHE RATED | AVALANCHE RATED | AVALANCHE RATED | AVALANCHE RATED | AVALANCHE RATED | AVALANCHE RATED | AVALANCHE RATED | AVALANCHE RATED |
| Avalanche Energy Efficiency Rating (Eas) | 136 mJ | 136 mJ | 136 mJ | 136 mJ | 136 mJ | 136 mJ | 136 mJ | 136 mJ | 136 mJ | 136 mJ |
| Shell connection | DRAIN | DRAIN | DRAIN | DRAIN | DRAIN | DRAIN | DRAIN | DRAIN | DRAIN | DRAIN |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| Maximum drain current (Abs) (ID) | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A |
| Maximum drain current (ID) | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A | 5.3 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 0.5 Ω | 0.5 Ω | 0.5 Ω | 0.5 Ω | 0.5 Ω | 0.5 Ω | 0.5 Ω | 0.5 Ω | 0.5 Ω | 0.5 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JEDEC-95 code | TO-251 | TO-252 | TO-252 | TO-252 | TO-252 | TO-252 | TO-252 | TO-252 | TO-251 | TO-252 |
| JESD-30 code | R-PSIP-T3 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSIP-T3 | R-PSSO-G2 |
| JESD-609 code | e3 | e0 | e3 | e3 | e3 | e3 | e0 | e3 | e3 | e3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 240 | 260 | 260 | 260 | 260 | 240 | 260 | 260 | 260 |
| Polarity/channel type | P-CHANNEL | P-CHANNEL | P-CHANNEL | P-CHANNEL | P-CHANNEL | P-CHANNEL | P-CHANNEL | P-CHANNEL | P-CHANNEL | P-CHANNEL |
| Maximum power dissipation(Abs) | 25 W | 25 W | 25 W | 25 W | 25 W | 25 W | 25 W | 25 W | 25 W | 25 W |
| Maximum pulsed drain current (IDM) | 21 A | 21 A | 21 A | 21 A | 21 A | 21 A | 21 A | 21 A | 21 A | 21 A |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | NO | YES |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 | 30 | 40 | 40 | 40 | 40 | 30 | 40 | 40 | 40 |
| transistor applications | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Humidity sensitivity level | - | - | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 | - | 1 |