RF Power Bipolar Transistor, 1-Element, Very High Frequency Band, Silicon, NPN, 0.380 INCH, FM-4
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Advanced Semiconductor, Inc. |
| package instruction | FLANGE MOUNT, O-CRFM-F4 |
| Contacts | 4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | EMITTER |
| Maximum collector current (IC) | 9 A |
| Collector-based maximum capacity | 200 pF |
| Collector-emitter maximum voltage | 36 V |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 5 |
| highest frequency band | VERY HIGH FREQUENCY BAND |
| JESD-30 code | O-CRFM-F4 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Polarity/channel type | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 103 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | RADIAL |
| transistor applications | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | SILICON |
