Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 600V V(RRM), Silicon, CASE R-4, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Micro Electronics |
| package instruction | O-XALF-W2 |
| Contacts | 2 |
| Manufacturer packaging code | CASE R-4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V |
| JESD-30 code | O-XALF-W2 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 400 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum output current | 6 A |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 600 V |
| surface mount | NO |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| R250-M | R250-A | R250-B | R250-D | R250-H | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 600V V(RRM), Silicon, CASE R-4, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 50V V(RRM), Silicon, CASE R-4, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 100V V(RRM), Silicon, CASE R-4, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 200V V(RRM), Silicon, CASE R-4, 2 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 6A, 400V V(RRM), Silicon, CASE R-4, 2 PIN |
| package instruction | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 |
| Contacts | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Manufacturer packaging code | CASE R-4 | CASE R-4 | CASE R-4 | CASE R-4 | CASE R-4 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| application | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V | 1 V | 1 V | 1 V | 1 V |
| JESD-30 code | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 | O-XALF-W2 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 400 A | 400 A | 400 A | 400 A | 400 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Phase | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Maximum output current | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 600 V | 50 V | 100 V | 200 V | 400 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal form | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL |
| Maker | Micro Electronics | - | Micro Electronics | Micro Electronics | Micro Electronics |