Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 16MHz, CMOS, PQFP44
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Intel |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Has ADC | NO |
| Address bus width | 16 |
| bit size | 8 |
| CPU series | 8051 |
| maximum clock frequency | 16 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 10 mm |
| Number of I/O lines | 32 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | LDCC44,.7SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 256 |
| rom(word) | 0 |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 2.35 mm |
| speed | 16 MHz |
| Maximum slew rate | 45 mA |
| Maximum supply voltage | 6 V |
| Minimum supply voltage | 4 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 10 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| MT80C51FB-16 | 5962-9097601MUX | 5962-9097601MUA | WSF2012158R0FETA | 5962-9097601MXA | MZ80C51FB | MZ80C51FB-16 | MT80C51FB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 16MHz, CMOS, PQFP44 | Microcontroller, 8-Bit, 12MHz, CMOS, CQCC44, CERAMIC, LCC-44 | Microcontroller, 8-Bit, 12MHz, CMOS, CQCC44 | RESISTOR, METAL FILM, 0.5 W, 1 %, 25 ppm, 158 ohm, SURFACE MOUNT, 2012, CHIP | Microcontroller, 8-Bit, 12MHz, CMOS, CDIP40 | Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 12MHz, CMOS, CQCC44, LCC-44 | Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 16MHz, CMOS, CQCC44, LCC-44 | Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 12MHz, CMOS, PQFP44 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | compliant | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | EAR99 | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C |
| Number of terminals | 44 | 44 | 44 | 2 | 40 | 44 | 44 | 44 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 175 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -65 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package form | FLATPACK | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | SMT | IN-LINE | CHIP CARRIER, WINDOW | CHIP CARRIER, WINDOW | FLATPACK |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | NO | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | METAL FILM | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | - | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible |
| Has ADC | NO | NO | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| Address bus width | 16 | 16 | 16 | - | 16 | 16 | 16 | 16 |
| bit size | 8 | 8 | 8 | - | 8 | 8 | 8 | 8 |
| maximum clock frequency | 16 MHz | 12 MHz | 12 MHz | - | 12 MHz | 12 MHz | 16 MHz | 12 MHz |
| DAC channel | NO | NO | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| DMA channel | NO | NO | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| External data bus width | 8 | 8 | 8 | - | 8 | 8 | 8 | 8 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 | S-CQCC-N44 | S-CQCC-N44 | - | R-GDIP-T40 | S-CQCC-J44 | S-CQCC-J44 | S-PQFP-G44 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of I/O lines | 32 | 32 | 32 | - | 32 | 32 | 32 | 32 |
| PWM channel | YES | YES | YES | - | YES | YES | YES | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP | QCCN | QCCN | - | DIP | WQCCJ | WQCCJ | QFP |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | - | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B | MIL-STD-883 | - | - | - | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B |
| speed | 16 MHz | 12 MHz | 12 MHz | - | 12 MHz | 12 MHz | 16 MHz | 12 MHz |
| Maximum supply voltage | 6 V | 6 V | 6 V | - | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage | 4 V | 4 V | 4 V | - | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | - | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | TIN LEAD | Tin/Lead (Sn/Pb) | TIN LEAD | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | NO LEAD | NO LEAD | - | THROUGH-HOLE | J BEND | J BEND | GULL WING |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | - | DUAL | QUAD | QUAD | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | - | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER |
| package instruction | - | QCCN, | QCCN, | SMT, 2012 | DIP, | LCC-44 | LCC-44 | QFP, LDCC44,.7SQ |