Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum, 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3900uF
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Lelon |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 3900 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| diameter | 16 mm |
| dielectric materials | ALUMINUM |
| length | 20 mm |
| Manufacturer's serial number | RZW(10V) |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| method of packing | TR |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 10 V |
| ripple current | 2530 mA |
| series | RZW(10V) |
| Terminal pitch | 7.5 mm |
